W ostatnim dniu obozowania pod Luboniem Skauci Europy SHK „Zawisza” z Radomia zgromadzili się przy ołtarzu polowym i krzyżu, jaki zbudowali z drewnianych bali i sznurka. Także w swych obozach znajdujących się w pobliskim lesie wszystko, a więc: stoły, ławki, drabinki i prycze do spania było z drewna powiązanego sznurkiem. Tak jest wszędzie, gdzie udają się na letnie obozy.

Ostatnią Mszę św. odprawił im ks. Zdzisław Płuska, sercański misjonarz krajowy z Warszawy, który wcześniej spotykał się ze skautami w miejscowym kościele, do którego przychodzili w każdą niedzielę i który przez kilka dni pełnił funkcję kapelana obozu.

- Patrzyłem na was, kiedy przychodziliście całym obozem, aby w tutejszym kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa w czasie Eucharystii zjednoczyć się w komunii z Tym, który jest najważniejszy, z Jezusem Chrystusem. Tak samo było codziennie w miejscu waszego obozowania. Z Chrystusem zaczynaliście swoją kolejną przygodę – powiedział ks. Pluska, podkreślając w swej homilii, że harcerz zdobywa różne sprawności, te fizyczne, ale i duchowe.

- Myślę, że zdobyliście w czasie pobytu na obozie jedną z najważniejszych sprawności duchowej, a jest nią miłość Serca Jezusa, o której św. Paweł napisał w Liście do Kolosan: „Przyobleczcie się w miłość, która jest więzią doskonałości. W tę miłość przyoblekł się między innymi Cyrenejczyk, pomagając Jezusowi nieść krzyż – powiedział Kaznodzieja, zauważając, że zdobycie tej sprawności nie jest łatwe i zobowiązuje do troski, by jej nie utracić.

W czasie kazania ks. Płuska objaśnił przesłanie krzyża sercańskiego, jaki mieli otrzymać podczas Apelu, a który symbolizuje zdobytą sprawność Cyrenejczyka.

- Krzyż sercański ma w środku wyryte puste serce. Mówi to o tej Miłości, która na tym krzyżu umarła, o Jezusie, który jest Miłością. Serce na krzyżyku jest puste, bo Bóg potrzebuje ciebie, byś to puste miejsce wypełniał swoją miłością, mówiąc o niej, świadcząc, i żyjąc nią na co dzień – podsumował ks. Płuska.

Podczas uroczystego Apelu przy trzech masztach z flagami Polski, Europy i Federacji, które mają przypominać skautom o podjętych zadaniach: służby Bogu, Ojczyźnie i Europie, wszyscy odśpiewali hymn i wyrecytowali 10 zasad przyrzeczenia harcerskiego, które jest fundamentem ich stylu życia. Następnie drużynowy Sebastian Kowal przyjął przyrzeczenie harcerskie od jednego ze skautów, oraz przyznał zdobyte sprawności.

Wyjątkową ceremonią było przyznanie wszystkim skautom przez ks. Zdzisław Płuskę SCJ sprawności Cyrenejczyka. Z jego rąk wszyscy otrzymali drewniane krzyżyki sercańskie, symbolizujące zdobytą sprawność z przesłaniem: Przyjmij sprawność Cyrenejczyka, żyj miłością do Najświętszego Serca Jezusa, pomagaj Mu nieść miłość tam gdzie panuje nienawiść, poświęcaj swe życie z miłości do Niego. Puste serce na krzyżyku niech Ci przypomina, że swoja miłością do Boga i człowieka masz wypełniać puste miejsca po odrzuconej miłości.

Oprócz krzyżyków skauci 7 i 3 Drużyny Radomskiej otrzymali również książkę – przewodnik dla czcicieli Serca Jezusowego.

Ks. Andrzej Sawulski SCJ