W czasie kilku dni, podczas konferencji, licznych nabożeństw, wspólnie odmawianej liturgii godzin i Eucharystii prowadził po rekolekcyjnych ścieżkach jak dobry ojciec, który wydobywa ze swego skarbca wiary to, co najcenniejsze. - Mówcie ludziom o miłości, bo wyście sercanie, oni tak bardzo jej potrzebują. Mówcie o Jezusie tak, aby żadne wypowiedziane przez was słowo, nie upadło na ziemię. To wielka odpowiedzialność. Nie dawajcie jednak byle jakiego chleba, ale tylko ten, który wzmacnia wiarę, bo wiara rodzi się ze słuchania. Mówcie ludziom, by nie słuchali ludzi bezbożnych, co usiłują mówić o wierze, bo ich oszukają – kontynuował biskup..

Ważnym momentem rekolekcji było pojednanie się z Bogiem w sakramencie pokuty. Do tego wydarzenia systematycznie i konsekwentnie przygotowywał Ksiądz Biskup, bo jak podkreślił: trudno jest uznać własną winę i stanąć wobec nagości i brzydoty, własnego grzechu.

W czasie rekolekcji nie zabrakło również nawiązań do tegorocznego tematu duszpasterskiego: „Bądźmy świadkami miłości”. Współczesny świat woła dziś nie o nauczycieli, nie o rekolekcjonistów, ale o świadków – przypominał bp Zawitkowski i wzywał do odnowienia w sobie Bożego charyzmatu powołania, powrotu do początku osobistej historii, bo bez prawdziwego nawrócenia, bez odrodzenia w sobie pierwotnej gorliwości nie ma mowy o dawaniu świadectwa. - Być świadkiem, to być tożsamym z Chrystusem, który potrafił kochać, który pochylał się nad każdym potrzebującym – mówił Biskup Rekolekcjonista..

Kochasz Ty mnie bardziej niżeli tamci?
Tak Panie, ale nie pytaj mnie o to trzy razy.
A wierzysz we Mnie z całego serca i ze wszystkich sił?
Wierzę.
Ja jednak znam twoje czyny: twój trud i twoją wytrwałość,
i to że złych nie możesz znieść, i że próbie poddałeś tych, którzy zwą samych siebie apostołami, a nimi nie są i żeś ich nazwał kłamcami.
Ale mam przeciw tobie to, że odstąpiłeś od twej pierwotnej miłości.
Pamiętaj więc, skąd spadłeś, i nawróć się, i pierwsze czyny podejmij!

Rekolekcje zakończyły się uroczystą Mszą św., w czasie której Ksiądz Biskup udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.

zp